Koszenie nieużytków rolnych, koszenie chwastów, mulczowanie zarośli

Szybkie i skuteczne usuwanie roślin z nieużytków rolnych możliwe jest dzięki zastosowaniu odpowiednich sprzętów przeznaczonych do tego właśnie celu – teraz są to głównie ciągniki z kosiarkami, a także uzupełniająco podkaszarki. Prace tego typu zalecane są przynajmniej raz do roku. Dotyczą one także tych osób, które chcą otrzymywać dotacje z UE.

Koszenie nieużytków rolnych prowadzone jest zużyciem kosiarek bijakowych, talerzowych czy mulczujących. Kosiarki bijakowe i talerzowe bardzo dobrze usuwają roślinność – chwasty, trawy, także niskie krzewy czy zarośla. Następnie pokos może być zebrany na siano czy też usunięty jako odpad biodegradowalny. Z kolei kosiarki mulczujące pozwalaj na rozdrobnienie pokosu od razu – jest on wtedy rozrzucany równomiernie po terenie i pełni rolę nawozu. Nie jest w związku z tym konieczne jego dodatkowe zbieranie, przez co prace trwają krócej. Możliwe jest też mulczowanie zarośli, krzewów czy niskich drzewek.

Wysokość i szerokość koszenia zużyciem ciągników jest zależna od parametrów sprzętowych. Szerokość odpowiada szerokości kos w urządzeniu, natomiast wysokość ustalić można indywidualnie zależnie od tego, jakie wymagania ma zleceniodawca.

W przypadku miejsc trudnodostępnych koszenie chwastów i traw odbywa się z użyciem kos spalinowych – mogą one skutecznie usuwać też niższe krzewy czy samosiewki drzewek. Najlepiej sprawdzają się przy ogrodzeniach, barierkach, wysokich drzewach czy krzewach, a także na terenach nierównych, na przykład w skarpach czy rowach przy nieużytkach rolnych.

Firmy, które prowadzą usługi koszenia i podkaszania zieleni, dysponują zaawansowanym sprzętem, dzięki któremu osiągnąć można najwyższą skuteczność i szybkość w pracach. Ceny wykonania usługi ustalane są na ogół indywidualnie. Są one zależne od czynników takich jak powierzchnia przeznaczona do koszenia, jej ukształtowanie, także wykorzystane urządzenia i usługi dodatkowe, na przykład usuwanie pokosu. Warto porównać oferty i wybrać taką, która będzie najbardziej atrakcyjna.